به اندازه بضاعت شهرهای‌مان باید رخداد داشته باشیم

‌معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: شهر بدون رخداد، شهر بی‌هویت است. دوره مدرن بافت‌های قدیمی را تخریب می‌کرد، اما پست مدرن تخریب نمی‌کند، بلکه بحث جایگزینی را مطرح می‌کند.
‌به گزارش ایسنا، بهمن نامورمطلق در سیزدهمین نشست «اسطوره شهر» با موضوع رخدادها در اسطوره شهرها در حمام تاریخی دردشت اصفهان، اظهار کرد: آنچه به وقوع می‌پیوندد، رخداد است و در واقع، کار رخداد ایجاد گسست میان گذشته و آینده و ایجاد یک ماهیت تازه در آینده است.
این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: زندگی تکراری می‌تواند با رخداد تغییر کند و از یکنواختی خارج شود و در واقع رخدادها موجب ایجاد پیش و پس در زندگی‌ها می‌شود. عده‌ای ثبت رخدادها را تاریخ می‌دانند و از طرف دیگر، عده‌ای ثبت رخداد را به تنهایی تاریخ نمی‌انگارند.
رخداد تمایز ایجاد می‌کند و تمایز هویت می‌دهد
نامورمطلق بیان کرد: در جهان معاصر، رخدادها تاثیر بیشتری دارد و به همین دلیل، امروز در دانشگاه‌ها مدام درباره آن بحث می‌شود، چون رخداد تاثیر بسیار زیادی بر زندگی‌ها دارد. امروز که سرعت در زندگی‌ها وجود دارد، تاثیر رخدادها هم بیشتر می‌شود. برای مثال در کن، یک جشنواره وجود دارد، اگر این جشنواره نبود شاید کسی کن را نمی‌شناخت، اما امروز چشم همه در یک موقع از سال، به کن است تا ببینند چه کسی جایزه بهترین‌ها را می‌گیرد.
او تأکید کرد: وقتی کسی یا شهری یا کشوری متمایز از دیگران باشد، یعنی هویت دارد و در واقع، هویت براثر تمایز ایجاد می‌شود و امروز این رخدادها هستندا که بیش از بقیه موارد در دنیا تمایز ایجاد می‌کنند. رخدادها می‌تواند موجب سربلندی یک شهر یا کشور یا موجب نابودی آن‌ها شود، برای مثال بمبگذاری‌های این روزها در ترکیه، یک رخداد است که گردشگری این کشور را به ورطه نابودی برده و اگر ادامه پیدا کند، گردشگری ترکیه نابود می‌شود. همچنین ۱۱ سپتامبر در آمریکا یک رخدادی بود که ماهیت آمریکا را در جهان عوض کرد.
نویسنده کتاب درآمدی بر اسطوره‌شناسی ادامه داد: امروز شهرها و کشورها برای رخدادها می‌جنگند. دوره مدرن، دوره ضد رخداد بود، اما امروز که در دوره پسامدرن هستیم به علت خستگی مردم از دوره مدرن که همه‌چیز براساس برنامه بود و منطقی پیش می‌رفت، انسان در دوره پسامردن به رخدادها پناه آورده است، به همین دلیل هری پاترها، مسابقات و گیم‌ها زیاد شده و مورد استفاده همه قرار می‌گیرد.
شهر بدون رخداد شهر بی‌هویت است
نامورمطلق اظهار کرد: امروز فضای جهان عوض شده، به همین دلیل رخدادها نیز مهم جلوه می‌کند و در واقع رخداد چیزی است که نه پیش‌بینی می‌شود و نه مشخص است. به خاطر همین موضوع، انسان‌ها برای فرار از زندگی تکراری به‌دنبال هیجان‌ها هستند.
وی با اشاره به این‌که رخداد لهجه اخلاقی، رفتاری و زبانی یک شهر، یک کشور یا یک فرد را بیرون می‌ریزد، ادامه داد: رخداد و اسطوره شهرها با یکدیگر شباهت دارند، رخدادها اسطوره می‌سازند و بدون رخداد، اسطوره تشکیل نمی‌شود. برای مثال در هشت سال دفاع مقدس رخداد جنگ، اسطوره های نابی را به ما معرفی کرد، چمران‌ها، همت‌ها و باکری‌ها. غربی‌ها چون رخدادهای سینمایی زیادی دارند، قلندرهای سینمایی بزرگی هم در دنیا دارند.
معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: شهر بدون رخداد، شهر بی هویت است. دوره مدرن بافت‌های قدیمی را تخریب می‌کرد، اما پست مدرن تخریب نمی‌کند، بلکه بحث جایگزینی را مطرح می‌کند به همین خاطر، امروز در کارخانه‌های بزرگ، دانشگاه ایجاد می‌کنند یا برخی آثار تاریخی را به محل کنسرت تبدیل کرده‌اند، زیرا جهان به این نتیجه رسیده که کسی با برج‌های بلند نمی‌تواند معنا و هویت ایجاد کند.
نامورمطلق با بیان این‌که امروز بشر به دوره نرم‌افزاری وارد شده و از دوره سخت افزاری عبور کرده است، افزود: امروز سرمایه و هویت شما در تصویر شماست. در بیشتر دیده و شنیده شدن شماست، المپیک، نوبل، اسکار، کن همه موجب خیرگی می‌شود و هر شهر یا فردی بتواند خیرگی ایجاد کند، یعنی در حال اسطوره شدن است. همه تلاش‌ها این است که امروز تصویر خوبی از ایران نمایش دهیم، تا سیل گردشگران وارد کشور شود.
برای شهرهای بزرگ از رخداد بهره نبرده‌ایم
وی اظهار کرد: تا زمانی که نام کودکان «سهراب» باشد، این اسطوره زنده است. اسطوره در واقع الگویی است که مدام تکرار می‌شود و در واقع اسطوره یعنی شهری اینقدر خیرگی داشته باشد که دیگر شهرها آرزو کنند، مثل آن شهر باشند. به همین منظور می‌گوییم رخداد موجب شکل‌گیری اسطوره می‌شود.
این مدرس دانشگاه گفت: امروز وقتی درباره اصفهان صحبت می‌کنیم، چه رخدادی به ذهن می‌آید. در اصفهان چه رخدادی داریم که به اندازه شایستگی‌های نهفته اصفهان بتواند جهان را متوجه خودش کند، اینجاست که ما متوجه می‌شویم اهمیت رخداد را نمی‌دانستیم و از آن غافل بودیم و برای شهرهای بزرگ خود از رخدادها بهره نبرده‌ایم.
نامورمطلق بیان کرد: اجلاس جهانی صنایع دستی به‌عنوان یک رخداد در اصفهان برگزار می‌شود و به مدت یک هفته نام اصفهان را همه خواهند شنید. پس ما باید رخدادهای خاص اصفهان، تهران، مشهد و تبریز داشته باشیم تا در دنیا جاذبه و هویت ایجاد کنیم، زیرا تا زمانی که اصفهان رخداد دارد، وجود دارد.
او با پیشنهاد این‌که ما می‌توانیم جایزه بین‌المللی صنایع دستی را به‌عنوان یک رخداد در اصفهان کلید بزنیم، گفت: ما باید به اندازه بضاعت شهرهای‌مان رخداد داشته باشیم که تا کنون ایجاد نکرده‌ایم. اگر ما بتوانیم جایزه جهانی صنایع دستی را در اصفهان برگزار کنیم، آن‌گاه همه جهان نظاره‌گر خواهد شد که چه کسی این جایزه را خواهد برد و اصفهان خیرگی ایجاد خواهد کرد.

ارسال نظر