ساماندهی ۴۰۰ هزار نفر فعال صنایع دستی در کشور

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی گفت: ۴۰۰ هزار نفر فعال حوزه صنایع دستی در کشور ساماندهی شده اند اما تعداد فعالان این حوزه در کشور حداقل ۲ برابر تعدادی است که ساماندهی شده اند.
بهمن نامور مطلق عصر روز دوشنبه در حاشیه جلسه بررسی مسائل و مشکلات صنایع دستی اردستان و بازدید از کارگاه های صنایع دستی این شهرستان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: ارزش صادرات رسمی صنایع دستی ایران را ۲۰۰ میلیون دلار در سال است، این رقم به جز صادرات فرش، زیورآلات، سنگ های قیمتی و مبلمان است که در صورت احتساب این کالاها میزان صادرات به بیش از ۶۰۰ میلیون دلار در سال می رسد.
وی با اشاره به روند روبه رشد وضعیت صنایع دستی کشور گفت: ۴۰۰ هزار نفر فعال حوزه صنایع دستی در کشور ساماندهی شده اند اما تعداد فعالان این حوزه در کشور حداقل ۲ برابر تعدادی است که ساماندهی شده اند.
وی ابراز کرد: توسعه صادرات یکی از مهمترین انگیزه های تولید است که در این راستا شاهد افزایش دو برابری صادرات صنایع دستی در کشور در ماه های اخیر بوده ایم.
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور توجه به ایجاد اشتغال را از مهم ترین اولویت های این سازمان اعلام کرد و افزود: در این راستا به زودی همایش بزرگ مرتبط با دانش آموختگان حوزه صنایع دستی را در راستای ایجاد تولید و کارگاه های صنایع دستی برگزار خواهیم کرد.
وی هدف از سفر به شهرستان اردستان را ایجاد تعامل بین مسئولان این شهرستان با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و آشنایی با ظرفیت ها و فرصت های موجود این شهرستان اعلام کرد.
نامور مطلق افزود: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نقشه راهی برای فعالیت های سه گانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شهرستان اردستان تهیه خواهد کرد تا پس از تصویب شاهد ارتقا وضعیت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این شهرستان باشیم.
وی با بیان این که در حوزه صنایع دستی کارگاه های خوبی در منطقه اردستان وجود دارد که باید توسعه و تنوع رشته های آن ها بیشتر شود تصریح کرد: صنایع دستی این شهرستان باید هویت و ویژگی منحصر به فرد خود را پیدا کنند تا در بازار روبه بهبود قدرت رقابت با شهرستان های دیگر را داشته باشند.
شهرستان اردستان با ۴۵ هزار نفر جمعیت در ۱۱۸ کیلومتری شمال مرکز استان اصفهان قراردارد.

ارسال نظر